www.trombone-usa.com

 

SVATOPLUK KOŠVANEC
(* 2. 1. 1936 Ústí n. L.) - pozounMartin Šulc & Osian Roberts Jazz Orchestra - ‘I Cover The Waterfront’ live - U Maleho Glena - Praha (říjen 2003)

V 7 začal hrát na housle, o 10 let později přešel na trombón, základy hry na nástroj si osvojil na LŠU. Když se učitel odstěhoval, pokračoval samostatně. Po vojenské prezenční službě účinkoval s různými amatérskými tanečními a swingovými soubory. V r. 1959 navázal spolupráci s klavíristou a vedoucím ústeckého Jazz Comba Pavlem Štolbou. Pravidelná hra k tanci v ústeckém hotelu, ale především jazzové koncerty a zájezdy do zahraničí výrazně rozšířily jeho umělecké obzory; jeho idolem byl tehdy J. J. Johnson. R. 1962 hrál s Combem na mezinárodní karlovarské přehlídce. R. 1965 absolvoval turné po klubech v Dánsku a Norsku a zúčastnil se festivalu v Düsseldorfu, kde byl vyhlášen nejlepším sólistou. Stejnou poctu získal na ČAJF (1967) v Přerově. Stále jako amatér navštívil s Combem 5krát mezinárodní festival v Curychu, kde soubor získal r. 1966 Velkou cenu města.

Následovala další vystoupení na festivalech ve Vídni, Viersenu, Helsinkách a časté hostování se zájezdovým pořadem Violy Komu patří jazz v německé verzi (v bývalé NDR, Berlíně a na Wiener Festwochen), na IJFP atd. Poslední zahraniční zájezd s kolektivem absolvoval r. 1971 do španělského San Sebastianu. V té době už hostoval s předními umělci, např. Jazz Cellulou, jejímž byl v l. 1970 - 81 stálým členem. R. 1972 se definitivně stal profesionálem a nastoupil do pražského orchestru činohry Národního divadla, vedeného Ladislavem Simonem. R. 1974 přešel do TOČR a JOČR (Taneční a Jazzový orchestr Československého rozhlasu), kde působí až do dosud (dnešní název je 'Orchestr Radio Praha'). Na deskách je zastoupen jednotlivými zahraničními nahrávkami Jazz Comba na živých záznamech z festivalů ve Vídni a Curychu, sporadicky na LP Československý jazz (Supraphon), významně pak na albech Jazz Celluly, JOČR a studiového orchestru Pavla Vitocha či Pulec oktetu, v němž rozhodující roli zastává 8 vynikajících pozounistů. Stal se čelním reprezentantem československého jazzu a od konce 60. let představuje evropskou špičku. V červnu 1987 byl členem Mezinárodního orchestru míru (Orchestra della Pace) Gerryho Mulligana na festivalu v San Remu. Kromě koncertních aktivit též vyučuje na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka. I když je to k nevíře, CD 'Košvanec & Friends' je vlastně první sólovka vydaná firmami Metier Sound & Vision Ltd. z Velké Británie a Cube Cz, s. r. o., jež se podílejí i na dalším - Košvanec Quartet - Just Sqeeze Me. R. 1997 vydal Český rozhlas album s kvintetem Petra Kořínka - Porta Coeli, kde figuruje s dalšími ‘dechaři’ Jaromírem Hniličkou (trubka) a Danielem Guggenheimem (sax). Za zmínku stojí též spolupráce s Euroradio Big Bandem za řízení Jože Privšeka na 38. jazzovém festivalu ve slovinské Ljubljaně v r. 1997.

 

Prague Big Band - Portrait/Podobizna - Panton (1978)