The official source for the music of Arthur Brown

 

ARTHUR BROWN
(* 24. 6. 1944 Whitby) - zpěvák, kytarista, skladatel a herecArthur Brown - Rare 1968 Colour Footage - I Put a Spell on You a Nightmare - TV pořad o Geraldu Scarfem

Významný fenomén britského undergroundu přelomu 60. a 70. let (vl. jménem Arthur Wilton) je znám zájmem o okultní vědy, jimž většinu tvorby také ideově podřídil. Nejprve navštěvoval univerzitu v Londýně a poté v Readingu, studoval filosofii a práva, později se ale začal plně věnovat muzice. Na přelomu l. 1966 a 1967 krátkodobě působil v londýnské r&b-soul-ska formaci (která zrovna prodělávala změnu názvu) The Ramong Sound, z nichž se posléze vyklubali souloví hitmakeři The Foundations. Tehdy v sestavě fungovali 2 sóloví zpěváci, Brown a Clem Curtis, jehož v r. 1967 proslavil jejich šlágr ‘Baby, Now That I've Found YouTop of the Pops 1967. První vlastní singl You Don't Know realizoval jako Arthur Brown & The Diamonds ovšem již r. 1965, figuruje i na řadě kompilací (mj. Visions Of The Past - Vol. 3) a vyšel též jako bonus na CD Speak No Tech. R. 1967 založil v Londýně kapelu The Crazy World Of Arthur Brown, jež excentrickou jevištní show vzbudila nemalou pozornost (v Itálii byl za obnažování se na pódiu dokonce uvězněn). Na svou dobu užívali nezvykle mnoho psychedelicko-pyrotechnických efektů. Z toho času pochází vlastně jediný hit FireTop of the Pops 1968 (při jevištní prezentaci mu ze stříbrné masky na hlavě hořel metanol, což nejednou vyústilo v malér, např. při koncertě v anglickém Windsoru se protagonista vskutku vznítil a nebýt zákroku 2 přihlížejících, co mu polili hlavu pivem, mohl utržit závažné poranění).
 

Úvodní slogan ‘I am the God of Hellfire’ ostatně dodnes koluje v mnoha nejrůznějších podobách, za všechny jmenujme buřičský hymnus The Prodigy z r. 1992 - ‘FireThe Prodigy – Fire. Debutové LP (1968), které produkoval manažér The Who - Kit Lambert za asistence Pete Townshenda, obsahuje styl jakéhosi psychotického symfo-rocku vč. coververze Hawkinsova I Put a Spell on YouArthur Brown - I Put a Spell on you 1999. Po rozpadu Crazy World ustavuje ansámbl Kingdom Come, jenž ale r. 1973 skončil a Brown odjel zpívat vojákům do Izraele. Po návratu absolvoval 5timěsíční kurz meditace a půldruhého roku se odmlčel. U malé značky Gull vydal až v r. 1974 LP Dance a r. 1976 Chisholm In My Bosom - obě žel nevalné úrovně a po dlouhé pauze (1982) Requiem, zcela v duchu syntezátorového a futuristického rocku. Songy jako Chant, Shades nebo Requiem jsou rozsáhlé a pomalé plochy s dominujícími klávesami. Busha Bushapromo video k singlu vyd. r. 1982, natočeno v texaském Austinu (rychlý kus s automatickým bubeníkem) nebo Requiem jsou silně poznamenány protiválečnou lyrikou. Na CD verzi firmy Voiceprint je 5 bonusů v duchu inteligentního popu s bohatými vokály a výrazným rytmem. Nahrávku produkoval Earle Mankey (ex-Concrete Blonde). Celá 80. léta pak Brown strávil v americkém Austinu, v Evropě se s novým bandem objevil až r. 1993 v londýnském Rainbow a Marquee Clubu. Záznam přináší typický teatrální set a krom kompozic nových zahrnuje i časem prověřené (I Put a Spell on You, Juices of Love, Fire nebo Come and Buy), víceméně vyšel na LP Order From Chaos. CD Speak No Tech je reedice alba nejvzácnějšího, původně emitovaného jen v USA jako ‘picture disc’ v počtu 1000 ks. V červnu 1994 absolvoval anglické turné, jeho kvality potvrdilo, ačkoliv bylo britským hudebním tiskem zcela ignorováno. Dále má na kontě 2 alba s přítelem Vincentem Cranem, byť o druhém (Taro Rota) později tvrdil, že jde o variantu, na níž nehrál. Další sólový počin pořídil s Jimmy Carl Blackem (ex-Mothers of Invention). V r. 1980 hostoval při natáčení alba Chance Manfred Mann's Earth Bandu a podílel se i na sólových titulech Klause Schulze (ex-Tangerine Dream) Dune a ...Live... Participoval i na koncepční desce Roberta Calverta Captain Lockheed & the Starfighters (1974); na LP Alan Parsons Project Tales of Mystery & Imagination (1976) aj. Spíše kuriozitou je maxisingl Die Krupps feat. The Crazy World Of Arthur Brown - FireDie Krupps - Fire (1997, Rough Trade/Our Choice RTD 195.3401.3) obsahující 2 metal-techno-popové remixy slavného hitu a 2 skladby Die Krupps, v nichž už patrně nezpívá (technické detaily nejsou na nosiči uvedeny).

 

The Crazy World of Arthur Brown - Track/Atlantic (1968)  Hawkwind - Take Me To Your Leader - Voiceprint/Hawkwind Rec. (12. 9. 2005)
Promotér:
Štěpán Suchochleb (Capricorn Promotion)