ROGER ‘CHAPPO’ CHAPMAN
(* 8. 4. 1942 Leicester) - zpěv

Někdejší frontman (1966 - 73) anglických progressive-rockerů Family, kde působili i další pozoruhodní umělci jako Ric Grech, jenž odešel do Blind Faith nebo John Wetton, který rovněž účinkoval v King Crimson, Roxy Music, UK, Asia atd. S bývalým kolegou, kytaristou Charlesem Whitneyem posléze Roger Maxwell Chapman sestavil rhythm'n'bluesovou formaci Streetwalkers, po jejichž rozchodu v r. 1977 natočil pod vlastním jménem pouze 1 album Chappo (Arista 1979). Nejprve ovšem zpíval s rhythm'n'bluesery The Farinas (později The Roaring Sixties, mj. se na vlnách Rádia Caroline proslavili undergroundovým songem We Love The Pirate Stations, na BBC byl ovšem zapovězen), ansámbl tvořili John ‘Charlie’ Whitney, basista Tim Kirchin, bubeník Harry Ovenall a saxofonista Jim King, kteří se dali dohromady na Leicester Art College v r. 1962. R. 1965 nahradil Kirchina Ric Grech a Roger, jehož vzory byli Little Richard a obzvláště Ray Charles, se jako zpěvák připojil rok následující. V r. 1967 se celá kapela přestěhovala do Londýna, kde jim americký producent Kim Fowley navrhl, aby si říkali ‘The Family’, neboť 2řadové obleky, co si na představení oblékali, jim dodávaly vzhled mafiánů. S nevalným úspěchem debutovali singlem Scene Through The Eye Of A Lens/Gypsy Woman (Liberty Records, říjen 1967), tehdy byl také bubeník H.

Fearless line-up: Chapman, Whitney a WettonOvenall vystřídán Robem Townsendem. Následné album Music in a Doll's House (Reprise Records, červenec 1968) produkoval bývalý protagonista westmidlandských psychedelic-rockerů Traffic, zpěvák, autor a kytarista Dave Mason, podílel se i skladbou Never Like This, jedinou, kterou v historii Family nenapsal jejich člen. V pre-punkovém období byl Chapman vskutku kultovní postavou britské rockové scény, slující veskrze idiosynkraticky-spektakulárním showmanstvím a pověstným vibratem. Světově proslulá ikona britského Rádia 1, John Peel často vzpomínal na obrovské vzdálenosti, které s vervou překonával, aby ho zastihl v akci. Nicméně dny muzikantů let 60tých byly v zemi náhle sečteny, především v souvislosti s nástupem Sex Pistols a nové vlny, a Roger byl nucen nasměrovat svou nezlomnou energii do teritorií zahraničních, ocitl se tak v řekněme rockovém exilu. Díky neoddiskutovatelnému talentu a houževnatosti se mu během 80. let 20. stol. podařilo vybudovat si úctyhodnou kariéru zejména v Německu, kde plnil renomovaná auditoria k prasknutí a zahlcoval nejen zdejší trh přívalem úspěšných alb. Nemalou měrou si popularitu upevnil evropským superhitem Shadow on the Wall - ‘otvírák’ desky Crises (Virgin Records 27 5. 1983) - z excelentního tvůrčího pera Mike Oldfielda. Až do r. 1993 vystupoval na britské půdě příležitostně a víceméně inkognito. Do jisté míry triumfální promoturné Kick It Back (UK compilation - Sanctuary Records/Essential 1990) ovšem situaci zásadně změnilo a přece jen zaslouženou pozornost nevděčné vlasti vyvolalo a těší jí se doposud. Na jaře 2007 spatřil světlo světa dlouho očekávaný titul One More Time for Peace (Mystic 16. 4. 2007) a následovala řada zájezdů po celé Evropě i Spojeném království.

Roger Chapman - Techno-Prisoners (Mystic 1. 1. 2004)Roger Chapman - He Was... She Was... You Was... We Was (Angel Air 1982)Family - Fearless (Reprise Records/United Artists Record, říjen 1971)