STEVE SWALLOW (více informací ) (* 1940 New York City)

Zkušený matador zajímavý nejen precizní basovou hrou, která trochu připomíná kytarový styl, ale i tím, že není pouhý ‘sideman', ale i úspěšný a plodný skladatel. Začínal na trubku, pak na piáno a až poté přešel k baskytaře. Kromě hry na basu také skládá a spolupracujete s Carlou Bley. Jazz objevoval již jako teenager ve svých 12ti, byla to doba, kdy vznikaly dnes už klasické nahrávky u Blue Note a Prestige Records a ovlivnili ho zejména muzikanti tohoto období a nejvíce pochopitelně hráči na basu, jako třeba Percy Heat, Paul Chambers, Dough Watkins a stovky dalších. Studoval však i klasickou hudbu, která ho dodneška velmi zajímá.
 

Seznam jmen, s nimiž hrál, je opravdu ohromující - Herbie Hancock, George Benson, Dizzy Gillespie, Joao Gilberto, Benny Goodman, Chick Corea atd. O svém pedagogickém působení na prestižní škole v Berklee sám říká:
Přišlo mi docela zajímavé, že zrovna já jsem byl ten, komu platili za výuku a koho brali jako učitele. Někdy se mi zdálo, že by to mělo být opačně. Byl jsem vlastně z poslední generace, kdy ještě neexistovaly hudební školy tohoto typu. No, Berklee už možná existovala, ale já tam jako žák nechodil. Studoval jsem na univerzitě klasiku, ale pak jsem toho nechal, abych mohl hrát jazz. Odešel jsem do New Yorku, kde jsem mohl hrát se svými idoly a to bylo moje vzdělání. Když jsem přišel na Berklee, věděl jsem, že mám studentům co nabídnout. V podstatě jsem toho věděl spoustu o tom, co studovali. Rozdíl byl v tom, že zatímco oni se vše učili velmi systematicky, já měl všechno rozkouskované a posbírané od spousty různých lidí. Za ty 2 roky se mi podařilo pochytit spoustu souvislostí a zaplnit mezery. Jim se na druhé straně jistým způsobem hodily mé zkušenosti. Měl jsem třeba skupinu hodně pokročilých studentů a ptal jsem se jich: "Tak copak jste se tento týden naučili na hodinách u Duka Ellingtona?". Potom jsme to rozebírali a já jim mohl na oplátku předat spoustu jiných zkušeností, protože jsem hrál s mnoha lidmi z Ellingtonovy kapely.'

Carla Bley & Steve Swallow - Duets - WATT 1988 Steve Swallow - Deconstructed - ECM/WATT 1997