HOMER ‘FUNKY FOOT' STEINWEISS

Talentovaný hudebník a bubeník, který na konci 90tých let působil v rhythm & bluesovém kvartetu The Mighty Imperials náležejícím ve své době vedle The Poets of Rhythm a The Dap Kings ke špičkám newyorského deep funku. Ansámbl (Leon Michels - org., Homer Steinweiss - ds, Nick Movshon - b, Sean Solomon - g) provozoval reminiscenční funk raného období ‘James Brown, The Meters ad.' V r. 1999 natočili ve firemním studiu Desco Records album Thunder Chicken. Vzdor tomu, že nikomu z nich ještě nebylo více než 18, byli natolik muzikálně vyspělí, že si mohli dovolit přizvat již zavedeného gospellera Joe Henryho a na desku jim nazpíval 4 songy.
 

Téhož roku vychází singl Kick the Blanket/Toothpick, avšak Desco náhle končí aktivity a oba tituly zůstávají ležet v regálech. V r. 2001 sice ilegálně vychází v Británii pirátský bootleg, ale oficiální, obchodně použitelnou verzi přináší až Daptone v r. 2004. Muzikanti se mezitím seberealizují v dalších uskupeních (Sharon Jones & The Dap Kings, Antibalas Afrobeat Orchestra, Soul Fire atp.), album ovšem dodnes sklízí četné pozitivní ohlasy nejen od kritiků. V r. 2001 přicházejí Michels s Movshonem do newyorského undergroundového funk-labelu Soul Fire Phillipa Lehmana. To je také víceméně i počátek formace El Michels Affair, neboť ještě před r. 2003, kdy Lehman v souvislosti s nepříznivou situací vydavatelství ztrácí o chod věcí zájem, si Michels pořizuje 1/4palcový, 8mistopý Tascam 388 z konce 70tých let a začíná ve sklepě rodičů experimentovat. Posléze se kapela rozrůstá na 9 hráčů (Toby Pazner, Homer Steinweiss, Sean Solomon, Jeff Silverman, Quincy Bright, Michael Leonhart, Aaron Johnson, Thomas Brenneck a Stuart Douglas Bogie), natáčejí 12' singl Easy Access (Soul Fire 2002), jenž se záhy nikoli nakrátko stává jednou z ústředních surovin pro undergroundové, hip-hop-funkové DJs jako Rich Medina či Keb Darge. V r. 2004 startuje Michels ve spolupráci se Silvermanem vlastní etiketu Truth & Soul, která nyní úzce kooperuje s Fastlife Music. Steiweiss se natrvalo zabydluje v sestavě Sharon Jones & The Dap Kings a natáčí s nimi album Naturally (Daptone Records 2005).

El Michels Affair - Sounding Out The City - Truth & Soul 2006 Sharon Jones & The Dap Kings - Naturally - Daptone Records 2005