SHARON JONES (více informací)
(* 4. 5. 1958 Augusta, Georgia)

Americká soul-funková zpěvačka řečená též i Miss LaFaye, která se nejprve objevila albu Soul Tequila (Pure Records/C&S 1997) formace The Soul Providers, což vlastně jaksi odstartovalo její spolupráci s Bosco Mannem. Její funkové kořeny ale sahají do amerického města Augusta (Georgia), kde se stejně jako ona narodil i sám velký duchovní otec soulu James Brown (který ji vedle Otise Reddinga, Ikea & Tiny Turner a Marvy Whitney zásadně ovlivnil), místo je ostatně rodištěm i mnoha dalších významných zpěváků.
 

První pěvecké, pochopitelně gospelové zkušenosti získávala v kostele. Jako teenager se s rodinou později odstěhovala do newyorského Brooklynu a brzy jí pulsující rytmy funku ale i disco muziky zcela pohltily. Zde se také poprvé dostává do studií jako příležitostná doprovodná zpěvačka nejrůznějších gospelových, soulových, bluesových i disco muzikantů různorodých kvalit. Během 80tých let se ale komerční hudební prostředí radikálně mění a poptávka po zpěvačkách jako je Sharon rapidně klesá, a tak přijímá místo úřednice ve vězení pro mladistvé na harlemském Rykers Islandu, zpívat alespoň v kostele ovšem nepřestává. V r. 1996 ale akceptuje nabídku význačného nezávislého soul & funk labelu Desco Records, jenž býval též často označován jako ‘soulové nebe'. Její mohutný hlas výrazně umocnil sound domácího uskupení The Soul Providers, velmi rychle se objevuje několik dnes již památných singlů a krátce nato už kapela směřuje za Atlantik a předvádí publiku, jak chutná muzika oněch let, kdy by se o Sharon mluvilo jako o ‘královně funku'. Její novou reputaci pak posílilo zdařilé - vlastně první dlouhohrající - album Dap Dippin' - Sharon Jones & the Dap-Kings, které v r. 2002 vydává brooklynské vydavatelství Daptone Records. Úspěch jí vynáší synonym - Soul Sister # 1. Jezdí po celém světě ve společnosti předních umělců jako např. Greyboy a samozřejmě natáčí. Vychází nové album Naturally (Daptone Records 2005) a v r. 2006 figurují Sharon Jones & the Dap-Kings na reklamním sampleru I Love NY s coververzí proslulého songu This Land Is Your Land (Woody Guthrie) a další jejich coververze - tentokrát ‘Uptight (Everything's Alright)' Stevie Wondera se ocitá na zvukové komerční prezentaci vyhlášeného peněžního ústavu Chase Manhattan Bank.

The Soul Providers - Soul Tequila - Pure Records/C&S 1997 Sharon Jones & the Dap Kings - Dap Dippin' - Daptone Records 2002 Sharon Jones & The Dap Kings - Naturally - Daptone Records 2005