RUDI BERGER (www.rudiberger.com)

Vídeňský jazzový houslista a skladatel rómského původu s širokým zaměřením jak na tradiční, tak i současnou jazzovou tvorbu. Houslím se věnuje již od raného dětství - svou první kompozici složil už v 10ti letech. Později studoval klasické housle na vídeňské konzervatoři, nicméně ho v mládí ovlivnil též americký pop i rock a posléze také soul a gospel. Své první ansámbly formoval ve Vídni v letech 1977 - 87 (Rudi Berger's Good News, Rudi Berger Quartet, Rudi Berger Group či Rudi Berger Project) a byl také spoluzakládajícím členem proslulého uskupení Vienna Art Orchestra. V r. 1985 je anketou rakouského časopisu Jazz Live vyhodnocen jako ‘houslista roku' a následujícího roku mu vychází debutové album ‘First Step', krátce nato odchází do New Yorku, kde působí v období 1977 - 87.
 

Do zdejší jazzové scény zapadá takřka okamžitě, po 6ti měsících dává dohromady svůj první newyorský kvartet (Joey Calderazzo - p, Mike Formanek - b, Adam Nussbaum - ds) a účinkuje ve 2hodinovém speciálu tamního jazzového rádia WKCR. V New Yorku také spolupracuje i s dalšími muzikanty vskutku zvučných jmen - mj. Astor Piazzolla, Victor Bailey, Toninho Horta, Joseph Bowie's Defunkt ad. V letech 1998 - 2001 žije v Brazílii a pro sezónu 1998/99 přijímá nabídku vyučovat jako hostující pedagog jazzové housle, improvizaci a orchestrální interpretaci na univerzitě (Universidade Federal de Minas Gerai) v hlavním městě brazilského státu Minas Gerais - Belo Horizonte. Podniká ale i řadu zájezdů i jednotlivých koncertů ať již jako bandleader, či hostující sólista po celé Brazílii a objevuje se na mnoha nejrůznějších CD albech. V r. 2000 natáčí titul ‘Postcard from Brazil', na němž se představuje jako interpret brazilské hudby, především však muziky pocházející přímo z lokality Belo Horizonte.

Během své vysoce produktivní kariéry nahrával i vystupoval s bezpočtem vynikajících světových muzikantů (např.: Maucha Adnet, Jay Anderson, Luiz Avelar, Nelson Ayres, Bill Bickford, Phil Bowler, Paolo Braga, Mike Clark, Al Cook, Kenwood Dennard, Roberto di Gioia, Billy Drewes, Joris Dudli, Mark Egan, Europa Symphony, Charles Fambrough, Russell Ferrante, Artt Frank, Michael Gerber, Gil Goldstein, Danny Gottlieb, Onaje Allan Gumbs, Christian Havel, Peter Herbert, Conrad Herwig, Billy Kilson, Cliff Korman, Arnie Lawrence, Romero Lubambo, Brian Lynch, Peter Madsen, Artur Maia, Mike Manieri, Armando Marcal, Ron McClure, Minas Gerais Big Band, Esdra ‘Nenen' Ferreira, Nivaldo Ornelas, Hermeto Pascoal, Yuri Popoff, Wolfgang Puschnig, Karl Ratzer, Selma Reis, Wolfgang Reisinger, Mike Richmond, Mauro Rodrigues, Matthias Rüegg, James Blood Ulmer, Nana Vasconcelos, Luis Vidal, Andy Weiss, Larry Willis atd. atd.) a objel téměř celý svět (Rakousko, Brazílie, Chorvatsko, Československo, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Japonsko, Norsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, USA aj.)